header
header

مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایرانی در گذشت + بیوگرافی

مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایرانی

سه روز پیش خبری مبنی بر مبتلا بودن مریم میرزاخانی به سرطان در فضای مجازی پیچید چیزی نگذشت که توسط یکی از بستگان وی در رسانه ها ی معتبر خبر فوت ایشان را تائید و اینگونه بیان نمود : ایشان که چندی بود به دلیل ابتلا به سرطان در یکی از بیمارستان های امریکا بستری بود، امروز دارفانی را وداع گفت.

فیروز نادری در واکنش به درگذشت مریم میرزاخانی

محقق برجسته ناسا و معروف ایرانی فیروز نادری نیز با انتشار تصویری رمز آلود در صفحه شخصی اش موجی از ابهامات را در بازدید کنندگان ایجاد نمود و نوشت :  امروز یک چراغ خاموش شد، این قلبم را به درد می‌آورد، خیلی زود رفتی.

بهاره افشار کیان در واکنش به درگذشت مریم میرزاخانی

بهاره افشار کیان در واکنش به درگذشت مریم میرزاخانی

بهاره افشار کیان نیز که از بستگان خانم میرزاخانی میباشد امروز با انتشار پستی با مضمون “زن ایرانی پرافتخار ملی و جهانی و انسانی متواضع و شریف و مهربان، ناباورانه و چه زود پرکشید” درگذشت این نابغه ایرانی را تسلیت گفت.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

بیوگرافی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی متولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶  در تهران و نابغه ریاضی ایرانی نیباشد که به عنوان اساتید برجسته در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا آمریکا شناخته میشد.  وی دارای افتخارات بسیاری در حوزه ی علم ریاضیات میباشد که ارزشمند ترین آن ها یعنی کسب مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ (بالا ترین رتبه علمی در ریاضی) بوده است.

در حال حاضر به عنوان تنها زن ایرانی دارای این مدال شناخته میشود. زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته است.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمرهٔ کامل شد.

وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمرهٔ کامل گرفت.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.

بیوگرافی مریم میرزاخانی

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است.

وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات است.
پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

 

برچسب ها :